Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nehoda není náhoda

10. 07. 2015 10:14:27
Nechci nic přivolávat ale ?? Nehoda není náhoda ta má vždy příčinný děj - stává se nečekaně v nepravou chvíli a co dál?? jak si poradit ?? dovolím si pár drobných rad na začátek, hlavně neztrácet hlavu a nervy.

Jedná se o můj první blog a tak bych se v něm chtěl zabývat tím, co mi je prostě blízké a to jsou dopravní nehody. Jak píšu v nadpisu nehoda není náhoda ale vždy jde o nějaké pochybení a dojde následně k majetkové újmě na vozidle ( mnozí, mezi ně patřím i já, máme tyto čtyřkolé miláčky jako rodinného příslušníka).

Nikomu samozřejmě žádnou nehodu nepřeji, ale když se to stane ! co teď? Je doba dovolených a o to větší pozor bychom si na silnicích měli dávat, už jen pro ten zvýšený provoz a mějte na paměti, že na silnice vyjíždějí i sváteční řidiči a mnohdy taky novopečení řidiči a ti potom zkoušejí co všechno si s vozidlem mohou dovolit a jejich nevyježděnost mnohdy končí tragicky.

Pokusím se o pár rad, které by měl mít každý řidič na paměti.

1. Stalo se , prostě rána zezadu do vozidla. Co teď? Hlavně nepropadat panice. Nejdůležitější je zdraví, pokud jsem ve vozidle sám, a nic se mi nestalo, tak je vlastně vyhráno, jelikož plechy se dají mnohdy opravit ( pokud se nejedná o ekonomickou škodu - známá spíše jako totální škoda) ale zdraví to se napravuje opravdu špatně a mnohdy to nese i trvalé následky.

2. S vozidly nehýbat, pokud možno , jinak zakreslit postavení vozidel, označit vozidla písmenem "A" a "B" a v případě že máte po ruce fotoaparát, nebo mobilní telefon s fotoaparátem, pořídit fotodokumentaci, případně si zajistit svědky.

3. Nehádat se nekřičet po sobě, stát se to muže každému. Prostě mít chladnou hlavu nepouštět uzdu emocím, tím nic nevyřešíte. Pokud jsme všichni v pořádku, měli bychom vyplnit formulář - Záznam o dopravní nehodě. Většinou tento formulář dostanete, když si vyřizujete povinné ručení. Vypisuje se to ve trojím vyhotovení. Jedno vyhotovení mám pro sebe druhé pro druhého účastníka a třetí je pro pojišťovnu

4. Tak už jsme klidnější, začneme sepisovat onen formulář. Není to žádný cár papíru. Vypisujte jej zodpovědně. Formulář má dva sloupce A a B. Je libovolné který si zvolíte jako poškozený popřípadě viník, ale já doporučuji A - poškozený B- viník. Poctivě vyplníme všechny kolonky a do vyznačeného rámečku zakreslíme postavení vozidel, s vyznačením silnic hlavní, vedlejší, vyznačení tvaru křižovatky. Nakonec se podepíšeme a poškozený napíše - jsem poškozený z DN, a viník napíše jsem viník DN.

5. K vyplnění formuláře nám stačí doklady potřebné k řízení vozidla, tj. OP(občanský průkaz), ŘP(řidičský průkaz), OTP( osvědčení o technickém průkazu ), zelená karta( zákonné pojištění - chcete-li povinné ručení )

6. Určení - uznání viny. Opět žádné hádky, bez emocí, vysvětlit svou verzi a poslechnou si verzi druhého účastníka dopravní nehody.

7. A jsme u toho ! volat nebo nevolat Policii ČR k vyřešení nehody??? Jak to udělat? Pokud viník uzná svou chybu a škoda nepřesahuje částku 100.000,-Kč, není nutné volat Policii ČR, pakliže se na místě domluvíte. Pokud se nedomluvíte, je nutné Policii ČR zavolat i když škoda nepřesahuje onu 100 000,-Kč hranici. Pak už je to jen v režii Policie ČR a vy musíte setrvat na místě až Policie ČR přijede na místo a celou nehodu zdokumentuje. Policie ČR sepíše protokol Oznámení o Dopravní nehodě , kde zapíše účastníky DN a přidělí č.j. pod kterým toto šetří.

8. Dobře, nedohodly jsme se, ani jeden z účastníků nehody se necítí vinen, zavolali jsme Policii ČR a ta následně provedla vše co na místě má a postupujeme dle pokynů příslušníků Policie ČR. Každý z účastníků DN si je povinen vyměnit ( sdělit jeden druhému ) své nacionále, a po sepsání protokolu Oznámení o dopravní nehodě, jeho podepsání a převzení od Policie ČR , bez zbytečných odkladů věc nahlásit na příslušnou pojišťovnu.

9. Která pojišťovna je příslušná ? je to pojišťovna viníka DN. Když není viník určen - i to se může stát, hlásíme škodu jako prvotní hlášení - prvotní úkony na svou pojišťovnu u které máme sjednáno povinné ručení.

10. Jak oznámit? můžeme osobně na nejbližší pobočku dané pojišťovny,telefonicky a nebo pomocí internetových stránek dané pojišťovny. Tím máme splněno ale nemáme vyhráno.

11. Vozidlo je poškozené a co dál?? Rozhodnutí je na Vás samotných jestli vozidlo dáte na opravu do značkového servisu a nebo třeba Tondovi do garáže, vždyť on je takovej machr a všechno opraví. Tady bych byl ale trochu obezřetný, proč?? je to Váš majetek a jen vy rozhodnete kde se Váš majetek bude opravovat, a jak se bude opravovat, jelikož už při hlášení škody na příslušnou pojišťovnu budete tázáni, kde se bude vozidlo nacházet a kde bude možno provést prohlídku.

12. Prohlídka - stěžejní záležitost, doporučuji aby jste byl vždy přítomen - je to Váš majetek, a pozor co je v prohlídce psáno. Tady platí na 100% pořekadlo : CO JE PSÁNO TO JE DÁNO. Nenechte se uchlácholit a tomu nic není nebo to se slepí apod, trvejte na výměně dílů, pokud tomu nerozumíte doporučuji někoho kdo zná postupy aby byl přítomen a klidně mu i zaplaťte protože od tohoto okamžiku se vše odvíjí, a klidně žádejte i druhou prohlídku po odstrojení vozidla a dofocení a došetření poškození.

13. POZOR - nikdy ale NIKDY nerozebírejte vozidlo před prohlídkou, dopustili by jste se fatální chyby, a nemusely by být uznány některé věci s odůvodněním - to s tím ( myšleno s dopravní nehodou ) nesouvisí ( myšleno poškození ). Takže na vozidlo nesahat. Pokud vozidlo dáte do značkového servisu, tak se nestaráte, tyto servisy jsou znalé problematiky a tyto fatální chyby nedělají.

Pro tento blog si myslím, že jsem napsal dost informací, možná že jsem vám zamotal hlavu a možná si řeknete proč to tu ten bloger píše, vždyť to jsou jasné věci, ano jsou ale vím, ze své vlastní praxe jak to chodí a jaké chyby se stále dokola opakuji.

Jako příklad jsem použil jednoduchou a dosti častou DN a samozřejmě, že nehoda se stala v ČR.

Přivolání Policie ČR na místo nehody je nutné: škoda na vozidlech vyšší než 100 000,-Kč, jeden z účastníků DN je cizinec, podezření na požití alkoholu případě omamných látek, škoda na zdraví, škoda na cizím majetku ( pouliční osvětlení, semafor, dopravní značení ), škoda třetí osobě ( firemní vozidlo,leasing) neúplné doklady jednoho z účastníků DN ( povinné ručení, neplatné doklady k řízení, neplatné STK ) neuznání viny.

Přeji všem hodně šťastných kilometrů, aby nemuseli onen formulář vůbec používat.

Autor: Ivan Dřínek | pátek 10.7.2015 10:14 | karma článku: 8.78 | přečteno: 808x

Další články blogera

Ivan Dřínek

Vybržďování - fenomén dnešní doby?

pane jo, kde se to pořád v nás lidech bere ? co je to za módu, co nás k tomu vede ? je to pořekadlo " oko za oko, zub za zub ? Nechtěl by mi nějaký zbloudilý čtenář prozradit odkud se tento fenoném dnešní doby bere ?

13.10.2017 v 0:01 | Karma článku: 30.38 | Přečteno: 2100 | Diskuse

Ivan Dřínek

Haló, lidi, jak se máte?

denně čtu články na iDnes, na novinkách, poslouchám rádio, televizi, zprávy ČT, Nova, Prima, Barrandov, ČT24, sleduji předvolební debaty, poslouchám lídry stran, jejich názory, představy, jejich plány, volební programy,

12.10.2017 v 22:03 | Karma článku: 9.39 | Přečteno: 238 | Diskuse

Ivan Dřínek

Nehoda

ta se může stát komukoliv z nás, je otázkou, jak se zachováme, co uděláme, vždy to bude vizitka toho kdo nehodu způsobil - jak se zachoval.

16.1.2017 v 21:08 | Karma článku: 10.42 | Přečteno: 580 | Diskuse

Ivan Dřínek

Emoce? Ego? nebo co ?

k napsání tohoto článku mne vyprovokoval článek na iDnes - odkaz zde: http://brno.idnes.cz/agresivni-ridic-dalnice-couvani-srazka-dys-/brno-zpravy.aspx?c=A170116_093357_brno-zpravy_krut

16.1.2017 v 14:16 | Karma článku: 14.57 | Přečteno: 283 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Štěpánka Semecká

Nesuď člověka podle jeho Kliniky

Další nedělní glosa o tom, jak je jednoduché někoho zaškatulkovat a odsoudit ještě před tím, než bychom znali jeho příběh.

22.10.2017 v 20:46 | Karma článku: 7.74 | Přečteno: 431 | Diskuse

Jan Pražák

Jak Maruška potkala strašně hrubýho cikána

Jela jsem za mamkou. Bydlí sama v domku kousek za Příbramí a v pátek ráno mi volala, že si podvrkla kotník. Tak jsem hned po práci sedla Na Knížecí na autobus a vyrazila.

22.10.2017 v 20:35 | Karma článku: 19.09 | Přečteno: 611 | Diskuse

Most mezi námi

S Mistry na retro výstavě ve Slunečnici

Nezahálíme, jedeme naplno! V Domově seniorů Nová slunečnice se konala retro výstava Střípky našich životů III. Pro tuto příležitost jsme si připravili program, tentokrát v duchu poezie a francouzského šansonu.

22.10.2017 v 18:18 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 53 | Diskuse

Renata Šindelářová

Co bych si počala bez svého telefonu

Každý den ho nutně potřebuju. Je to můj budík, kalendář, foťák, hodinky, závaží v kabelce, podložka pod vrklavou židli, dobrá výmluva z trapného hovoru, moje mapa, můj jízdní řád i krácení dlouhé chvíle ve vlaku.

22.10.2017 v 15:49 | Karma článku: 8.22 | Přečteno: 156 | Diskuse

Jaroslav Kvapil

Jaký bude další vývoj po volbách?

Volby dopadly tak, jak nikdo nečekal. Někteří sice tvrdí, že ano, ale to jsou jen takové pobitevně generálské řeči. Asi se dalo předpokládat vítězství ANO, ale že za sebou povleče ocas osmi slabých, a ještě slabších stran, to ne...

22.10.2017 v 14:27 | Karma článku: 10.96 | Přečteno: 452 | Diskuse
Počet článků 18 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1011

občan této země, profesí soudní znalec oboru Ekonomika - odhad a ceny motorových vozidel, stanovení výše majetkové újmy.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.