Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nehoda není náhoda

10. 07. 2015 10:14:27
Nechci nic přivolávat ale ?? Nehoda není náhoda ta má vždy příčinný děj - stává se nečekaně v nepravou chvíli a co dál?? jak si poradit ?? dovolím si pár drobných rad na začátek, hlavně neztrácet hlavu a nervy.

Jedná se o můj první blog a tak bych se v něm chtěl zabývat tím, co mi je prostě blízké a to jsou dopravní nehody. Jak píšu v nadpisu nehoda není náhoda ale vždy jde o nějaké pochybení a dojde následně k majetkové újmě na vozidle ( mnozí, mezi ně patřím i já, máme tyto čtyřkolé miláčky jako rodinného příslušníka).

Nikomu samozřejmě žádnou nehodu nepřeji, ale když se to stane ! co teď? Je doba dovolených a o to větší pozor bychom si na silnicích měli dávat, už jen pro ten zvýšený provoz a mějte na paměti, že na silnice vyjíždějí i sváteční řidiči a mnohdy taky novopečení řidiči a ti potom zkoušejí co všechno si s vozidlem mohou dovolit a jejich nevyježděnost mnohdy končí tragicky.

Pokusím se o pár rad, které by měl mít každý řidič na paměti.

1. Stalo se , prostě rána zezadu do vozidla. Co teď? Hlavně nepropadat panice. Nejdůležitější je zdraví, pokud jsem ve vozidle sám, a nic se mi nestalo, tak je vlastně vyhráno, jelikož plechy se dají mnohdy opravit ( pokud se nejedná o ekonomickou škodu - známá spíše jako totální škoda) ale zdraví to se napravuje opravdu špatně a mnohdy to nese i trvalé následky.

2. S vozidly nehýbat, pokud možno , jinak zakreslit postavení vozidel, označit vozidla písmenem "A" a "B" a v případě že máte po ruce fotoaparát, nebo mobilní telefon s fotoaparátem, pořídit fotodokumentaci, případně si zajistit svědky.

3. Nehádat se nekřičet po sobě, stát se to muže každému. Prostě mít chladnou hlavu nepouštět uzdu emocím, tím nic nevyřešíte. Pokud jsme všichni v pořádku, měli bychom vyplnit formulář - Záznam o dopravní nehodě. Většinou tento formulář dostanete, když si vyřizujete povinné ručení. Vypisuje se to ve trojím vyhotovení. Jedno vyhotovení mám pro sebe druhé pro druhého účastníka a třetí je pro pojišťovnu

4. Tak už jsme klidnější, začneme sepisovat onen formulář. Není to žádný cár papíru. Vypisujte jej zodpovědně. Formulář má dva sloupce A a B. Je libovolné který si zvolíte jako poškozený popřípadě viník, ale já doporučuji A - poškozený B- viník. Poctivě vyplníme všechny kolonky a do vyznačeného rámečku zakreslíme postavení vozidel, s vyznačením silnic hlavní, vedlejší, vyznačení tvaru křižovatky. Nakonec se podepíšeme a poškozený napíše - jsem poškozený z DN, a viník napíše jsem viník DN.

5. K vyplnění formuláře nám stačí doklady potřebné k řízení vozidla, tj. OP(občanský průkaz), ŘP(řidičský průkaz), OTP( osvědčení o technickém průkazu ), zelená karta( zákonné pojištění - chcete-li povinné ručení )

6. Určení - uznání viny. Opět žádné hádky, bez emocí, vysvětlit svou verzi a poslechnou si verzi druhého účastníka dopravní nehody.

7. A jsme u toho ! volat nebo nevolat Policii ČR k vyřešení nehody??? Jak to udělat? Pokud viník uzná svou chybu a škoda nepřesahuje částku 100.000,-Kč, není nutné volat Policii ČR, pakliže se na místě domluvíte. Pokud se nedomluvíte, je nutné Policii ČR zavolat i když škoda nepřesahuje onu 100 000,-Kč hranici. Pak už je to jen v režii Policie ČR a vy musíte setrvat na místě až Policie ČR přijede na místo a celou nehodu zdokumentuje. Policie ČR sepíše protokol Oznámení o Dopravní nehodě , kde zapíše účastníky DN a přidělí č.j. pod kterým toto šetří.

8. Dobře, nedohodly jsme se, ani jeden z účastníků nehody se necítí vinen, zavolali jsme Policii ČR a ta následně provedla vše co na místě má a postupujeme dle pokynů příslušníků Policie ČR. Každý z účastníků DN si je povinen vyměnit ( sdělit jeden druhému ) své nacionále, a po sepsání protokolu Oznámení o dopravní nehodě, jeho podepsání a převzení od Policie ČR , bez zbytečných odkladů věc nahlásit na příslušnou pojišťovnu.

9. Která pojišťovna je příslušná ? je to pojišťovna viníka DN. Když není viník určen - i to se může stát, hlásíme škodu jako prvotní hlášení - prvotní úkony na svou pojišťovnu u které máme sjednáno povinné ručení.

10. Jak oznámit? můžeme osobně na nejbližší pobočku dané pojišťovny,telefonicky a nebo pomocí internetových stránek dané pojišťovny. Tím máme splněno ale nemáme vyhráno.

11. Vozidlo je poškozené a co dál?? Rozhodnutí je na Vás samotných jestli vozidlo dáte na opravu do značkového servisu a nebo třeba Tondovi do garáže, vždyť on je takovej machr a všechno opraví. Tady bych byl ale trochu obezřetný, proč?? je to Váš majetek a jen vy rozhodnete kde se Váš majetek bude opravovat, a jak se bude opravovat, jelikož už při hlášení škody na příslušnou pojišťovnu budete tázáni, kde se bude vozidlo nacházet a kde bude možno provést prohlídku.

12. Prohlídka - stěžejní záležitost, doporučuji aby jste byl vždy přítomen - je to Váš majetek, a pozor co je v prohlídce psáno. Tady platí na 100% pořekadlo : CO JE PSÁNO TO JE DÁNO. Nenechte se uchlácholit a tomu nic není nebo to se slepí apod, trvejte na výměně dílů, pokud tomu nerozumíte doporučuji někoho kdo zná postupy aby byl přítomen a klidně mu i zaplaťte protože od tohoto okamžiku se vše odvíjí, a klidně žádejte i druhou prohlídku po odstrojení vozidla a dofocení a došetření poškození.

13. POZOR - nikdy ale NIKDY nerozebírejte vozidlo před prohlídkou, dopustili by jste se fatální chyby, a nemusely by být uznány některé věci s odůvodněním - to s tím ( myšleno s dopravní nehodou ) nesouvisí ( myšleno poškození ). Takže na vozidlo nesahat. Pokud vozidlo dáte do značkového servisu, tak se nestaráte, tyto servisy jsou znalé problematiky a tyto fatální chyby nedělají.

Pro tento blog si myslím, že jsem napsal dost informací, možná že jsem vám zamotal hlavu a možná si řeknete proč to tu ten bloger píše, vždyť to jsou jasné věci, ano jsou ale vím, ze své vlastní praxe jak to chodí a jaké chyby se stále dokola opakuji.

Jako příklad jsem použil jednoduchou a dosti častou DN a samozřejmě, že nehoda se stala v ČR.

Přivolání Policie ČR na místo nehody je nutné: škoda na vozidlech vyšší než 100 000,-Kč, jeden z účastníků DN je cizinec, podezření na požití alkoholu případě omamných látek, škoda na zdraví, škoda na cizím majetku ( pouliční osvětlení, semafor, dopravní značení ), škoda třetí osobě ( firemní vozidlo,leasing) neúplné doklady jednoho z účastníků DN ( povinné ručení, neplatné doklady k řízení, neplatné STK ) neuznání viny.

Přeji všem hodně šťastných kilometrů, aby nemuseli onen formulář vůbec používat.

Autor: Ivan Dřínek | pátek 10.7.2015 10:14 | karma článku: 8.78 | přečteno: 793x

Další články blogera

Ivan Dřínek

Nehoda

ta se může stát komukoliv z nás, je otázkou, jak se zachováme, co uděláme, vždy to bude vizitka toho kdo nehodu způsobil - jak se zachoval.

16.1.2017 v 21:08 | Karma článku: 10.42 | Přečteno: 545 | Diskuse

Ivan Dřínek

Emoce? Ego? nebo co ?

k napsání tohoto článku mne vyprovokoval článek na iDnes - odkaz zde: http://brno.idnes.cz/agresivni-ridic-dalnice-couvani-srazka-dys-/brno-zpravy.aspx?c=A170116_093357_brno-zpravy_krut

16.1.2017 v 14:16 | Karma článku: 14.29 | Přečteno: 272 | Diskuse

Ivan Dřínek

Jak " vybržďuje " profesionál

reaguji tak na článek, který vyšel zde. https://www.novinky.cz/krimi/425592-vybrzdeni-kamionu-ridici-proslo-zabral-omyl-s-pedaly.html Samozřejmě si mohu myslet své, ale soud , který se " vybržďováním " zabýval, tak úmysl

6.1.2017 v 12:28 | Karma článku: 26.63 | Přečteno: 1632 | Diskuse

Ivan Dřínek

Tak to je síla

takový název měl e-mail, který mně přišel, a sám osobně jsem se nestačil divit. Pustil jsem si to video,

5.1.2017 v 23:32 | Karma článku: 17.58 | Přečteno: 897 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

David Vlk

Jak vyhnat kunu a nedostat po čuni.

"Kus auta Vám sežrala kuna chlapi. Káble jsou v prdeli." Prohlásil bodře zkušený automechanik Oharek a utřel si ruce do špinavé hadry.

22.8.2017 v 16:32 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 20 | Diskuse

Milan Šupa

Cesta k moudrosti a vznešenosti ducha

Jako na nebesích, tak i na zemi! Tak, jak se v noci na nehybné hladině jezera zrcadlí majestát hvězdné oblohy, přesně tak se může v našem nitru a mysli zrcadlit vznešená moudrost ducha, přicházející z výšin.

22.8.2017 v 15:15 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 50 | Diskuse

Jana Slaninová

Až vás někdo naštve, pošlete ho do... Liberce!

Tak ji dovezli. Je šedivá, smrdí novotou a umožňuje přežít vlhká rána plná kočičího štrachání, houpání vozu a ranních mlh. Jediný, kdo přežívá zdánlivé nepohodlí, je magorná žena, která smrdí kouřem všech zapálených ohňů.

22.8.2017 v 14:22 | Karma článku: 10.89 | Přečteno: 434 | Diskuse

Olga Pavlíková

Žasnu: nařízení EU o platech politiků má smysl,

ale naše skvělá vláda ho skrečuje. O čem jiném takové nařízení může být než o výplatách našich vykutálených politiků.

22.8.2017 v 11:30 | Karma článku: 29.33 | Přečteno: 919 | Diskuse

Jan Bartošek

Nepřípustná „presumpce viny“!

Trestní řád České republiky je založen na presumpci neviny. Osobě, zjednodušeně řečeno, které není prokázána vina, nemůže být vyměřen trest! Analogicky by tato zásada měla platit i pro konání jiných státních orgánů.

22.8.2017 v 10:29 | Karma článku: 20.31 | Přečteno: 662 | Diskuse
Počet článků 16 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 953

občan této země, profesí soudní znalec oboru Ekonomika - odhad a ceny motorových vozidel, stanovení výše majetkové újmy.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.