Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nehoda není náhoda

10. 07. 2015 10:14:27
Nechci nic přivolávat ale ?? Nehoda není náhoda ta má vždy příčinný děj - stává se nečekaně v nepravou chvíli a co dál?? jak si poradit ?? dovolím si pár drobných rad na začátek, hlavně neztrácet hlavu a nervy.

Jedná se o můj první blog a tak bych se v něm chtěl zabývat tím, co mi je prostě blízké a to jsou dopravní nehody. Jak píšu v nadpisu nehoda není náhoda ale vždy jde o nějaké pochybení a dojde následně k majetkové újmě na vozidle ( mnozí, mezi ně patřím i já, máme tyto čtyřkolé miláčky jako rodinného příslušníka).

Nikomu samozřejmě žádnou nehodu nepřeji, ale když se to stane ! co teď? Je doba dovolených a o to větší pozor bychom si na silnicích měli dávat, už jen pro ten zvýšený provoz a mějte na paměti, že na silnice vyjíždějí i sváteční řidiči a mnohdy taky novopečení řidiči a ti potom zkoušejí co všechno si s vozidlem mohou dovolit a jejich nevyježděnost mnohdy končí tragicky.

Pokusím se o pár rad, které by měl mít každý řidič na paměti.

1. Stalo se , prostě rána zezadu do vozidla. Co teď? Hlavně nepropadat panice. Nejdůležitější je zdraví, pokud jsem ve vozidle sám, a nic se mi nestalo, tak je vlastně vyhráno, jelikož plechy se dají mnohdy opravit ( pokud se nejedná o ekonomickou škodu - známá spíše jako totální škoda) ale zdraví to se napravuje opravdu špatně a mnohdy to nese i trvalé následky.

2. S vozidly nehýbat, pokud možno , jinak zakreslit postavení vozidel, označit vozidla písmenem "A" a "B" a v případě že máte po ruce fotoaparát, nebo mobilní telefon s fotoaparátem, pořídit fotodokumentaci, případně si zajistit svědky.

3. Nehádat se nekřičet po sobě, stát se to muže každému. Prostě mít chladnou hlavu nepouštět uzdu emocím, tím nic nevyřešíte. Pokud jsme všichni v pořádku, měli bychom vyplnit formulář - Záznam o dopravní nehodě. Většinou tento formulář dostanete, když si vyřizujete povinné ručení. Vypisuje se to ve trojím vyhotovení. Jedno vyhotovení mám pro sebe druhé pro druhého účastníka a třetí je pro pojišťovnu

4. Tak už jsme klidnější, začneme sepisovat onen formulář. Není to žádný cár papíru. Vypisujte jej zodpovědně. Formulář má dva sloupce A a B. Je libovolné který si zvolíte jako poškozený popřípadě viník, ale já doporučuji A - poškozený B- viník. Poctivě vyplníme všechny kolonky a do vyznačeného rámečku zakreslíme postavení vozidel, s vyznačením silnic hlavní, vedlejší, vyznačení tvaru křižovatky. Nakonec se podepíšeme a poškozený napíše - jsem poškozený z DN, a viník napíše jsem viník DN.

5. K vyplnění formuláře nám stačí doklady potřebné k řízení vozidla, tj. OP(občanský průkaz), ŘP(řidičský průkaz), OTP( osvědčení o technickém průkazu ), zelená karta( zákonné pojištění - chcete-li povinné ručení )

6. Určení - uznání viny. Opět žádné hádky, bez emocí, vysvětlit svou verzi a poslechnou si verzi druhého účastníka dopravní nehody.

7. A jsme u toho ! volat nebo nevolat Policii ČR k vyřešení nehody??? Jak to udělat? Pokud viník uzná svou chybu a škoda nepřesahuje částku 100.000,-Kč, není nutné volat Policii ČR, pakliže se na místě domluvíte. Pokud se nedomluvíte, je nutné Policii ČR zavolat i když škoda nepřesahuje onu 100 000,-Kč hranici. Pak už je to jen v režii Policie ČR a vy musíte setrvat na místě až Policie ČR přijede na místo a celou nehodu zdokumentuje. Policie ČR sepíše protokol Oznámení o Dopravní nehodě , kde zapíše účastníky DN a přidělí č.j. pod kterým toto šetří.

8. Dobře, nedohodly jsme se, ani jeden z účastníků nehody se necítí vinen, zavolali jsme Policii ČR a ta následně provedla vše co na místě má a postupujeme dle pokynů příslušníků Policie ČR. Každý z účastníků DN si je povinen vyměnit ( sdělit jeden druhému ) své nacionále, a po sepsání protokolu Oznámení o dopravní nehodě, jeho podepsání a převzení od Policie ČR , bez zbytečných odkladů věc nahlásit na příslušnou pojišťovnu.

9. Která pojišťovna je příslušná ? je to pojišťovna viníka DN. Když není viník určen - i to se může stát, hlásíme škodu jako prvotní hlášení - prvotní úkony na svou pojišťovnu u které máme sjednáno povinné ručení.

10. Jak oznámit? můžeme osobně na nejbližší pobočku dané pojišťovny,telefonicky a nebo pomocí internetových stránek dané pojišťovny. Tím máme splněno ale nemáme vyhráno.

11. Vozidlo je poškozené a co dál?? Rozhodnutí je na Vás samotných jestli vozidlo dáte na opravu do značkového servisu a nebo třeba Tondovi do garáže, vždyť on je takovej machr a všechno opraví. Tady bych byl ale trochu obezřetný, proč?? je to Váš majetek a jen vy rozhodnete kde se Váš majetek bude opravovat, a jak se bude opravovat, jelikož už při hlášení škody na příslušnou pojišťovnu budete tázáni, kde se bude vozidlo nacházet a kde bude možno provést prohlídku.

12. Prohlídka - stěžejní záležitost, doporučuji aby jste byl vždy přítomen - je to Váš majetek, a pozor co je v prohlídce psáno. Tady platí na 100% pořekadlo : CO JE PSÁNO TO JE DÁNO. Nenechte se uchlácholit a tomu nic není nebo to se slepí apod, trvejte na výměně dílů, pokud tomu nerozumíte doporučuji někoho kdo zná postupy aby byl přítomen a klidně mu i zaplaťte protože od tohoto okamžiku se vše odvíjí, a klidně žádejte i druhou prohlídku po odstrojení vozidla a dofocení a došetření poškození.

13. POZOR - nikdy ale NIKDY nerozebírejte vozidlo před prohlídkou, dopustili by jste se fatální chyby, a nemusely by být uznány některé věci s odůvodněním - to s tím ( myšleno s dopravní nehodou ) nesouvisí ( myšleno poškození ). Takže na vozidlo nesahat. Pokud vozidlo dáte do značkového servisu, tak se nestaráte, tyto servisy jsou znalé problematiky a tyto fatální chyby nedělají.

Pro tento blog si myslím, že jsem napsal dost informací, možná že jsem vám zamotal hlavu a možná si řeknete proč to tu ten bloger píše, vždyť to jsou jasné věci, ano jsou ale vím, ze své vlastní praxe jak to chodí a jaké chyby se stále dokola opakuji.

Jako příklad jsem použil jednoduchou a dosti častou DN a samozřejmě, že nehoda se stala v ČR.

Přivolání Policie ČR na místo nehody je nutné: škoda na vozidlech vyšší než 100 000,-Kč, jeden z účastníků DN je cizinec, podezření na požití alkoholu případě omamných látek, škoda na zdraví, škoda na cizím majetku ( pouliční osvětlení, semafor, dopravní značení ), škoda třetí osobě ( firemní vozidlo,leasing) neúplné doklady jednoho z účastníků DN ( povinné ručení, neplatné doklady k řízení, neplatné STK ) neuznání viny.

Přeji všem hodně šťastných kilometrů, aby nemuseli onen formulář vůbec používat.

Autor: Ivan Dřínek | pátek 10.7.2015 10:14 | karma článku: 8.78 | přečteno: 770x

Další články blogera

Ivan Dřínek

Nehoda

ta se může stát komukoliv z nás, je otázkou, jak se zachováme, co uděláme, vždy to bude vizitka toho kdo nehodu způsobil - jak se zachoval.

16.1.2017 v 21:08 | Karma článku: 8.59 | Přečteno: 517 | Diskuse

Ivan Dřínek

Emoce? Ego? nebo co ?

k napsání tohoto článku mne vyprovokoval článek na iDnes - odkaz zde: http://brno.idnes.cz/agresivni-ridic-dalnice-couvani-srazka-dys-/brno-zpravy.aspx?c=A170116_093357_brno-zpravy_krut

16.1.2017 v 14:16 | Karma článku: 12.58 | Přečteno: 266 | Diskuse

Ivan Dřínek

Jak " vybržďuje " profesionál

reaguji tak na článek, který vyšel zde. https://www.novinky.cz/krimi/425592-vybrzdeni-kamionu-ridici-proslo-zabral-omyl-s-pedaly.html Samozřejmě si mohu myslet své, ale soud , který se " vybržďováním " zabýval, tak úmysl

6.1.2017 v 12:28 | Karma článku: 26.63 | Přečteno: 1618 | Diskuse

Ivan Dřínek

Tak to je síla

takový název měl e-mail, který mně přišel, a sám osobně jsem se nestačil divit. Pustil jsem si to video,

5.1.2017 v 23:32 | Karma článku: 15.64 | Přečteno: 872 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Jiří Havlíček

Bismarckovský model zdravotnictví v Čechách

Proč se u nás tento skvělý model zdravotnictví, stal zdrojem obživy pro různé typy hladojedů a obchodníků, kteří kupčí z našim zdravím??? Jak je možné, že pojišťovny a farmaceutické společnosti na nás tím to způsobem parazitují??

26.6.2017 v 4:36 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 34 | Diskuse

Miroslava Pokorná

Poezie v kuchyni

Některé mé kuchařky jsou notně staré. Když říkám notně, tak třeba z roku 1944. Namátkou: Tajemství malochovatelské kuchyně, podle které jsem kdysi připravovala králíka tak, aby nesmrděl.Knížky o koření a bylinkách. Jídla ze soji

26.6.2017 v 1:29 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 16 |

Milan Radek

Budou i Evropanky muset chodit v budoucnu zahalené?

Narazil jsem na video s egyptským presidentem Násirem. Mluví o požadavku člena Muslimského bratrstva aby uzákonil zahalování žen, dole zahřmí smích. Někdo zvolá ať si bratr dá hadr na hlavu sám. Hned se mi vybavil president Bellen

26.6.2017 v 0:28 | Karma článku: 17.46 | Přečteno: 247 | Diskuse

Jana Slaninová

Když jedete na houby, minete Portu a skončíte ve vodě

Původní plán, který ráno uzrál v mé šílené hlavě, voněl hříbky na smetaně, jehličím a troškou stínu. Tak jsme se vypravili za dobrodružstvím. V metru jsem náhle změnila plán. A jelo se úplně jinam.

25.6.2017 v 20:40 | Karma článku: 9.98 | Přečteno: 311 | Diskuse

Eva Drunecká

Soros není Bůh

i když si na něj rád hraje a kupodivu mu v jeho božství mnoho lidí pomáhá a většina neodporuje. Vrtochy tohoto přebohatého staříka odborná veřejnost tituluje jako „kontroverzní názory“. Zní to vzletněji.

25.6.2017 v 19:06 | Karma článku: 34.99 | Přečteno: 916 | Diskuse
Počet článků 16 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 909

občan této země, profesí soudní znalec oboru Ekonomika - odhad a ceny motorových vozidel, stanovení výše majetkové újmy.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.